nedeľa 6. marca 2016

DIY hair mask /easy and safe/V tomto článku o mojich vlasoch som spomenula, že si občas spravím domáci vlasový zábal, resp. masku. Niekedy je O.K. vymeniť výrobky z drogérky za ingrediencie z kuchyne a vrátiť sa k prírode. Pokiaľ chcete aj vy občas vlasom dopriať niečo bezsilikónové a bezparabénové, môžete sa inšpirovať mojimi tipmi. Poradím vám aj to, ako to spraviť šetrne, jednoducho a bez zanechania kuchynského výbuchu v kúpeľni ;-)

Vopred chcem upozorniť, že nie som zástancom akéhokoľvek oleja vo vlasoch, ale pokiaľ máte vy dobré skúsenosti, môžete si do masky primiešať aj panenský olivový alebo kokosový olej. Pozor však na jeho množstvo. 

Toto je môj zaužívaný postup pred nanášaním každej domácej masky:

Najskôr si vždy umyjem vlasy šampónom, uterákom ich jemne vysuším a počkám cca 3-5 minút, aby trošku preschli. Potom nanesiem pripravenú zmes do dĺžky vlasov (nie na korienky), zmotám vlasy do drdolu, zakryjem ich igelitom a na vrch dám ešte uterák, aby hlavička bola v teple, lebo teplo pomáha lepšiemu preniknutiu účinných látok do vnútra vlasu.
Nechám pôsobiť cca 30 minút (alebo kým nezistím, že mi začína stekať vajíčko po tvári a nezačne mi to liezť na nervy :-) a opláchnem. Na koniec použijem ešte kondicionér, ale tento krok môžete vynechať.

Tak vám idem predstaviť moje "tajné" recepty >>>

Vajíčko & mlieko - Proteínová posilňujúca maska 

Cieľová skupina: Jemné a krehké vlasy

Ide o moju najobľúbenejšiu masku na vlasy z domácich zdrojov, ktorú si robím najčastejšie. Stačí jedno celé vajce a polievková lyžica mlieka. Len pokiaľ máte veľmi dlhé alebo extra husté vlasy použite dve vajcia. 

Postup: Vajíčko si v malej kompótovej miske rozmiešajte s trochou mlieka. Vlhké vlasy prehoďte dolu hlavou nad vaňu a od končekov ich začnite postupne namáčať v miske až smerom k hlave. Vlasy jemne premačkávajte, aby sa zmes dostala všade rovnomerne. Korienky vynechajte. Vlasy zabalte, nechajte pôsobiť a umyte.

Pozor!
Pri zmývaní tejto masky sa na hlave môže spraviť praženica :-) Aby ste toto riziko minimalizovali, zmyte vlasy vlažnou vodou. Ak predsa len postrehnete biele čiastočky z vajíčka, po dôkladnom umytí šampónom si použite aj kondicionér, rozčeste tangle teezerom a opláchnite. 

Med & citrón - Lesklé a zdravé vlasy

Cieľová skupina: Vlasy bez lesku a vitality, vhodná pre všetky typy vlasov

Na túto zmes budete opäť potrebovať malú misku, jeden citrón a polievkovú lyžicu medu (v tekutom stave - aby sa s ním dobre pracovalo). Ak máte veľmi suché vlasy, môžete dať aj dve PL medu.
Postup: Keďže táto maska je pomerne hutná a nie tak tekutá ako predchádzajúca, budete ju nanášať buď rukami alebo štetcom na farbenie vlasov. Začínajte pri koncoch a postupujte smerom hore. Cca 7-10 cm od korienkov už nedávajte masku. Po uplynutí doby pôsobenia, zmyte vlasy teplou vodou. Keď už budú dôkladne umyté, ich dĺžky si ešte osprchujte studenou vodou - tá uzavrie vlasové vlákno a vaše vlasy sa budú krásne lesknúť. Šampón ani kondicionér už nemusíte použiť.

Banán & med - Výživná maska pre hodvábne vlasy

Cieľová skupina: Poškodené a namáhané vlasy

Pokiaľ ste v kuchyni objavili banán, ktorý už nikto nechce zjesť, lebo je už viac hnedý ako žltý, nevyhadzujte ho - spraví výbornú službu vašim vlasom. Zrelý banán obsahuje viac prírodných cukrov ako jeho mladší brat a okrem toho sa s ním bude lepšie pracovať, lebo je mäkší.
Postup: Banán treba rozpučiť na kašu a zmiešať s jednou polievkovou lyžicou medu. Túto zmes potom opäť od končekov vpracujte do vlasov a nechajte pôsobiť. Opláchnite a umyte vlasy jemným šampónom.

Pozor!
Banán môže upchať odtok. Keď uplynie doba pôsobenia, pokúste sa rukami dôkladne vyžmýkať túto zmes z vlasov naspäť do misky. Pre istotu však použite aj sitko do odtoku.

Med & jogurt - Zázračný hydratačný mix

Cieľová skupina: Suché vlasy

Med a mlieko je tradičná dvojica, ktorú výrobcovia používajú do svojich kozmetických produktov. Ja však uprednostňujem jogurt, lebo sa s ním lepšie narába a obsahuje aj živé kultúry, ktoré má bruško rado a môžu byť osožné aj pre našu korunu krásy.
Postup: Aspoň hodinu pred zarábaním tejto masky vytiahnite biely jogurt (klasický alebo smotanový, nie nízkotučný) z chladničky, aby nebol studený. Do jogurtu vmiešajte jednu polievkovú lyžicu medu a naneste spôsobom aký bol spomínaný pri vajíčkovej maske. Po uplynutí doby pôsobenia umyte vlažnou vodou s troškou šampónu.

Pozor!
Ak ste sa rozhodli použiť hustejší smotanový jogurt, môže vám spôsobiť v kúpeľni podobné spúšť ako banán. Preto ho pred zmytím radšej vymačkajte späť do misky.Nakoniec ešte jeden tip - predtým ako si začnete pripravovať masku, odlakujte nechty - aj im prospejú prírodné ingrediencie :-)

Vyskúšali ste niektorú z mojich domácich vlasových zábalov? Ako ste boli spokojné? Môžete sa podeliť so svojimi receptami v komentároch.

Obrázky: Zdroj - weheartit.com

3 komentáre:

 1. Ja kopem za team med a citron :) robi krasne vlasky!

  Pozyvam na MEGA giveaway o Rimmel, Niveu a ine. Tu: http://biancaprincipessa.blogspot.sk/2016/03/giveaway-bioderma-nivea.html

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ja mám tiež dobré skúsenosti s medom a citronom :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ešte som prírodné masky na vlasy neskúšala, no páčia sa mi nápady a suroviny, ktoré si použila. :)

  www.rebelliouslily.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť